VODÁCKÝ ODDÍL KČT a ATOMu ALŠÁK PRAHA 5

Plachetnice

Historie vodáckého oddílu ALŠÁK při Střední zdravotnické škole Alšovo nábřeží - Praha 1

Přečtěte si povídání od Mgr. Vladimíra Hladíka – Historie vodáckého oddílu - ODKAZ ZDE

Vodácký oddíl vznikl na škole v roce 1962 zásluhou prof. Jiřího Pospíšila, Eduarda Špatného a Olgy Houžvičkové. Prvé vodácké výpravy se uskutečnily na čtyřsedadlových laminátových člunech určených na motorový pohon. Dívky naší školy poháněly čluny pádly na řece Lužnici pravidelně o prázdninách od roku 1962. Po odchodu prof. Jiřího Pospíšila ve školním roce 1963/64 se ujal vedení vodáckého oddílu prof. Špatný. Od roku 1967 vede vodácký oddíl Mgr. Vladimír Hladík. Pod jeho vedením se oddíl rozrostl až na současných 200 členů. Postupně byly z prostředků školy, SRPŠ, SSM a Svazarmu, kam vodáci v roce 1974 vstoupili, pořízeny laminátové kanoe, pádla, vesty, stany, spací pytle, vleky a další nutná vodácká výzbroj.
V sedmdesátých letech pod vedením Mgr. Hladíka, Dr. Balcarové, prof. Srny a prof. Brabcové sjeli děvčata a chlapci mnohokrát Lužnici, Vltavu, Ohři, Otavu, Berounku a Váh.
V osmdesátých letech po zakoupení nákladního auta V3S a velkého vleku se konaly vedle kursů na českých řekách i výpravy na Slovensko, kde vodáci sjeli Hornád, Hnilec, Dunajec, Váh, Hron a další řeky.
Od roku 1990 se pravidelné každoroční víkendové i desetidenní výpravy za vodami Čech a Slovenska rozšířily i směrem mimo Československo a postupně pod vedením Michala Otty, Vladimíra Hladíka a dalších vedoucích členové oddílu sjeli řeky a slezli hory takřka po celé Evropě - Rakousko, Švýcarsko, Francie, Německo, San Marino, Vatikán, Slovinsko, Chorvatsko, Řecko, Dánsko, Švédsko, Norsko atd.
V roce 1991 přestoupili všichni členové oddílu ze Svazarmu Průhonice do KČT Praha a ATOMu.
V roce 1997 vykonalo 18 členů oddílu cestu za velkou louži a sjelo sedm řek a slezlo několik pohoří USA a Kanady.
Historie oddílu je bohatá a velké množství členů, kteří oddílem během studií na škole prošli, na něj vzpomíná s láskou. Vzpomínají na krásné řeky, hory, večery při kytaře a táboráku a na vše, co spolu prožili. To dává oddílu sílu do dalších let činnosti.

Vláďa Hladík

Vláďa Hladík